Czy można sprzedać auto do skupu przez internet?

 Czy można sprzedać auto do skupu przez internet?

Przez internet da się kupić bądź sprzedać niemal każdą rzecz. Nie inaczej jest w przypadku samochodu, choć najczęściej oferta wystawiona online wiąże się jeszcze z fizycznymi oględzinami pojazdu. Czy tak samo dzieje się w przypadku sprzedaży auta do skupu? 

Które skupy działają w internecie? 

Większość skupów ma własną stronę internetową, która ułatwia kontakt oraz wycenę sprzedawanego samochodu. Szukając skupu online warto zawęzić wyniki do miejsca zamieszkania, wpisując np. skup aut w Bydgoszczy, dzięki czemu na liście wyszukiwań pojawią się tylko oferty z danego regionu. W sieci można też poszukać opinii na temat konkretnego skupu, wystawionych przez wcześniejszych klientów, co ułatwia wybór najlepszego miejsca. 

Jak wygląda wycena samochodu? 

Na stronie skupu znajduje się formularz zgłoszeniowy – podaje się w nim najważniejsze informacje dotyczące auta, do tego można załączyć zdjęcia, które ułatwią wycenę. Wysłanie formularza nie jest równoznaczne z zawarciem umowy i kierowca może się wycofać z transakcji, jeśli podana cena nie spełnia jego oczekiwań. Wycena online jest darmowa i zazwyczaj skup odzywa się do klienta jeszcze tego samego dnia, przedstawiając swoją propozycję. 

Sprzedaż auta do skupu – krok po kroku 

Skup rzadko kiedy wymaga od klienta dojazdu na miejsce. Oględziny pojazdu mogą się odbyć w dowolnej lokalizacji wskazanej przez kierowcę, pod warunkiem, że mieści się ona na terenie objętym działalnością skupu. Skup aut w Toruniu pracuje codziennie, więc można się umówić również w weekend, jeśli taki termin jest dla sprzedającego najbardziej dogodny. 

Oględziny pozwalają ocenić stan techniczny pojazdu, od czego zależy jego ostateczna wartość. Jeśli kierowca uzna, że odpowiada mu kwota wyznaczona przez skup, pozostaje już tylko podpisanie umowy i odebranie auta. Wraki po kolizji oraz niesprawne samochody zabierane są lawetą – klient nic za to nie musi dopłacać. 

Umowa ze skupem to klasyczna umowa kupna-sprzedaży. Klient przekazuje kupującemu wszystkie dokumenty związane z pojazdem i wraz ze złożeniem podpisu auto zmienia swojego prawnego właściciela. Jeśli auto trafia do kasacji, stacja demontażu wystawia stosowny dokument, z którym kierowca musi pójść do wydziału komunikacji, gdzie zutylizowany samochód zostanie wyrejestrowany. 

Ile można zarobić na sprzedaży samochodu do skupu? 

Stawki w skupach są bardzo zróżnicowane. Za nowsze auta na chodzie dostaje się oczywiście więcej niż za powypadkowy wrak, prócz tego liczy się marka, rocznik, wersja silnikowa, rodzaj wyposażenia. Nowych pojazdów w dobrym stanie technicznym raczej nie opłaca się oddawać do skupu, chyba że kierowca potrzebuje gotówki na już i nie może czekać – sprzedaż w skupie jest możliwa w ciągu jednego dnia, co na motoryzacyjnym rynku wtórnym jest ciężkie do osiągnięcia. 

Dodatkowym zyskiem jest zwrot niewykorzystanej części składki OC. Polisa należy do pojazdu, zatem nabywca ma prawo ją przejąć, ale skupy najczęściej zrzekają się opłaconej składki. Wypłata niewykorzystanego OC jest możliwa u każdego ubezpieczyciela. 

Zobacz także