Zamknij

Urlop na żądanie

07:34, 17.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:34, 17.04.2024
pixabay pixabay

Urlop na żądanie to pojęcie, które wzbudza wiele wątpliwości nie tylko wśród pracowników, lecz także wśród pracodawców. Aby korzystać z niego zgodnie z przepisami, warto dokładnie poznać zasady dotyczące tej formy urlopu wypoczynkowego. Czym cechuje się urlop na żądanie? Co musimy wiedzieć o tym prawie przysługującym pracownikom?

Urlop na żądanie

Dla kogo jest dostępny urlop na żądanie? Okazuje się, że prawo do takie urlopu ma każdy pracownik, pracujący na podstawie umowy o pracę i posiadający prawo do urlopu wypoczynkowego. W trakcie roku możemy skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie, bez względy na  liczbę należnych dni urlopowych i liczbę pracodawców. Pamiętajmy o tym, że urlop tego typu możemy wykorzystać pojedynczo lub w ciągu 4 dni następujących po sobie, w zależności od potrzeb! Cenne informacje na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Pracownika

Bardzo ważne jest też to, że 4 dni urlopu na żądanie stanowią część urlopu wypoczynkowego, dlatego nie są dodatkowymi dniami wolnymi. Jak skorzystać z prawa do urlopu na żądanie? Ten fakt musimy zgłosić u pracodawcy najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu na żądanie. Kodeks pracy jednakże nie określa, czy trzeba to zrobić w godzinie rozpoczęcia pracy, czy też jeszcze wcześniej. Mamy możliwość poinformowania o chęci skorzystania z tej formy urlopu w formie ustnej, mailowej, telefonicznej lub SMS-owej. Wcześniej warto sprawdzić, czy regulamin pracy nie wskazuje na konkretny sposób poinformowania pracodawcy o konieczności wykorzystania urlopu na żądanie. 

Wniosek urlopowy

Nie bez znaczenia jest to, że w planie urlopowym na dany rok, nie są ujmowane dni urlopu na żądanie. W efekcie coraz większe grono pracodawców zapisuje w regulaminie pracy konieczność składania wniosku także w razie takiego urlopu. Jeśli nie możemy złożyć wniosku w tym samym dniu, zróbmy to w pierwszym dniu powrotu do pracy po urlopie na żądanie. Gdy nie wykorzystamy urlopu na żądanie w danym roku, nie przechodzi on na kolejny rok kalendarzowy. 

Czy pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu tego rodzaju? Zazwyczaj pracodawcy zgadzają się na udzielenie urlopu na żądanie, jednakże w niektórych sytuacjach mogą odmówić. Dotyczą one przepisów ogólnych artykułu 8 w Kodeksie pracy. Powodem odmowy może być przykładowo przerwanie toku pracy, gdy nie ma możliwości znalezienia zastępstwa za pracownika. Faktem jest, że urlop na żądanie staje się bezpodstawny wtedy, gdy pracownik już od dawna wie o swojej nieobecności w danym dniu. Wtedy trzeba skorzystać z innej formy usprawiedliwienia nieobecności w pracy, a sam urlop na żądanie nie może działać na szkodę pracodawcy!

Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy urlop na żądanie jest umieszczany w świadectwie pracy pracownika? Jak już wiemy, do dyspozycji mamy 4 dni urlopu w tej formie, bez względu na to, u ilu pracodawców jesteśmy zatrudnieni. Jeżeli dojdzie do rozwiązania umowy o pracę, informacja o wykorzystanych dniach urlopu na żądanie jest umieszczana w świadectwie pracy pracownika. 

Pamiętajmy o tym, aby korzystać z urlopu na żądanie z rozsądkiem. Bywa on nazywany urlopem kacowym, pomimo tego, że pracownik nie musi podawać uzasadnienia nieobecności w pracy. Takie rozwiązanie zostało ujęte w Kodeksie pracy jako przywilej pracownika, tak aby można było w nieprzewidzianych sytuacjach z tego skorzystać. Każdy pracownik powinien zatem faktycznie wykorzystywać urlop na żądanie jedynie wtedy, gdy jest to konieczne! Dobre relacje z pracodawcą mogą w przyszłości zaowocować, dlatego nie warto nadmiernie nadwyrężać wzajemnej współpracy. Jeżeli nie musimy, lepiej nie korzystajmy z urlopu na żądanie, gdyż nigdy nie wiemy, kiedy rzeczywiście może nam się przydać. 

Urlop na żądanie zazwyczaj dotyczy nagłych i losowych zdarzeń w życiu pracownika. Mogą one wiązać się z wypadkiem, chorobą bliskich osób, czy też innymi kłopotami rodzinnymi. Nie trzeba podawać konkretnego powodu nieobecności w pracy w związku z urlopem na żądanie, jednakże o fakcie skorzystania z dnia wolnego należy poinformować pracodawcę jak najszybciej jest to możliwe. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%