Jak poradzić sobie z problemem wszawicy?

 Jak poradzić sobie z problemem wszawicy?

Wszawica to problem równie powszechny, co wstydliwy. Pojawia się zwłaszcza w szkołach i przedszkolach, ale może wystąpić także w klubikach dziecięcych czy salach zabaw . Tam, gdzie jest duże zbiorowisko ludzi i łatwo się zarazić; zwłaszcza teraz zimą, gdy na małych głowach pojawiają się czapki. Swędzący problem może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku i statusu materialnego.

Wbrew plotkom – źródłem choroby nie wcale nie jest brud. Wszawica to choroba zakaźna. Często wystarczy, że jedno dziecko dostanie wszy, a już kilka dni później głowa swędzi wszystkich jego kolegów z grupy. Maluchy mogą zarazić się, np. podczas snu, gdy ich główki stykają się ze sobą. Starsze dzieci, np. podczas pożyczania sobie grzebieni, wsuwek i ozdób do włosów.

Profilaktyka:

By uniknąć wszawicy, warto uczulić dziecko, by nie pożyczało kolegom/koleżankom swojej czapki, grzebienia, czy innych ozdób do włosów.

W celu „odstraszenia” wszy, można zastosować też olejki eteryczne. Wystarczy wlać kilka kropel, np. lawendowego olejku, do szamponu. To sprawi, że pojawi się charakterystyczny zapach, który nie jest przyjemny dla tych stworzeń.

Warto też, co jakiś czas, profilaktycznie sprawdzać głowę naszych dzieci. Dzięki temu będziemy mogli od razu zauważyć swędzący problem.

Następnie trzeba powiadomić o tym personel szkoły lub przedszkola, do którego uczęszcza nasze dziecko. Dzięki temu możemy pomóc w rozprzestrzenieniu się zjawiska.

Leczenie:

Co jednak robić, gdy zauważymy wszy na główce dziecka? W aptekach można nabyć specjalne preparaty, dostosowane do wieku dziecka. Warto jednak dodać, że pozwoli to na wyplenienie dorosłych osobników; w celu pozbycia się jaj, należy przeczesywać fryzurę dziecka gęstym grzebieniem, Wymaga to cierpliwości, zwłaszcza przy długich włosach, ale inaczej problem będzie powracał.

Inne działania:

Ponadto, warto odświeżyć pościele, ubrania, umyć meble i wyczyścić tapicerkę samochodową. Warto pamiętać, że – gdy dziecko przyniesie do domu wszawica – wszyscy domownicy mogą zostać zarażeni. Jeśli kogoś przytulamy, spędzamy razem czas, czy nawet wieszamy ręcznik obok innego ręcznika, który później zostanie użyty przez kolejnego z mieszkańców, istnieje dużo ryzyko, że wszy dostaną się na naszą głowę. Dlatego warto profilaktycznie użyć preparatów na wszy.

Jedynie nasi czworonożni przyjaciele są bezpieczni.

Lepiej zapobiegać wszawicy niż ją leczyć. Obecna pora roku sprzyja pojawianiu się tych małych podstępnych stworków, więc postanowiliśmy uczulić rodziców i opiekunów dzieci na możliwość występowania danego problemu. Zamiast siać panikę, lepiej być świadomym, że każdego z nas może spotkać ta przypadłość.

foto: poradnikzdrowie.pl

Zobacz także