Rusza restrukturyzacja małych gospodarstw

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyciąga rękę w stronę małych gospodarstw. Od 30 marca do 28 kwietnia br. będą przyjmowane wnioski o pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Pomoc przyznawana jest w formie premii w wysokości 60 tysięcy zł. Istnieją jednak dość sztywne ramy, co do udzielania wsparcia. Może ubiegać się o nie osoba fizyczna, posiadająca gospodarstwo rolne położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o wartości mniejszej niż 10 tys. euro.
Ponadto osoba, chcąca ubiegać się o pomoc, musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik lub małżonek rolnika nieprzerwanie przez 24 miesiące (i dłużej). Nie może też prowadzić innej działalności gospodarczej.
Co istotne, pomoc zostanie wypłacona w dwóch ratach. Pierwsza część – 80 % premii od razu. Druga – 20 % po przeprowadzeniu zmian, dzięki którym gospodarswo stanie się bardziej rentowne i konkurencjne. Każdy, kto zgłasza wniosek, musi mieć przygotowany biznesplan.
Po otrzymaniu pieniędzy, rolnik będzie miał trzy lata na restrukturyzację swojego gospodarstwa. W tym czasie wielkość ekonomiczna gospodarstwa powinna wzrosnąć do co najmniej 10 tys. euro oraz o co najmniej 20 proc. w stosunku do wielkości z roku, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy.
Wnioski o przyznanie pomocy należy składać w Oddziałach Regionalnych ARiMR, właściwych ze względu na miejsce położenia gospodarstwa. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem upoważnionej osoby bądź wysłać wniosek rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej. W tym ostatnim przypadku o dotrzymaniu terminu złożenia wniosku decyduje data nadania. Wzory dokumentacji na stronie ARiMR.
Każdy wniosek zostanie poddany ocenie. Na podstawie przyznanych punktów ustalona zostanie kolejność przysługiwania pomocy. Pod uwagę będą brane m.in.: docelowa wielkość gospodarstwa, kwalifikacje zawodowe, rodzaj planowanej produkcji oraz wiek wnioskodawcy.
Źródło: Komunikat ARiMR