„Żołnierze wyklęci” – cześć ich pamięci

1 marca w 2011 roku został ustanowiony „Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych”. Podczas wojny – walczyli o wolność ojczyzny, później zostali uznani jej wrogami. Jako „zdrajcy” zginęli z rąk komunistycznej władzy, a następnie mieli zostać zapomnieni przez historię.
Dlaczego akurat ta data została wybrana? Otóż, 1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Przez lata historia „Żołnierzy Wyklętych” była tuszowana, nie było nawet wiadomo, gdzie znajdują się ich ciała. Podczas II wojny światowej byli zrzeszeni w różnych organizacjach takich jak Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku, czy Wolność i Niezawisłość.
Nazwani „bandytami” i „zdrajcami” zostali wrogami ojczyzny. Tej, o której wolność walczyli.
W niedzielę, 26 stycznia odbył się Bieg „Tropem Wilczym”, który już na stałe wpisał się w kalendarz imprez biegowych. W tym roku uczestnicy przebiegli 1963 metry. Dystans odwołuje się do daty śmierci Lalka, ostatniego z „Żołnierzy Wyklętych”.
zdjęcie : www.radioemiter.pl