Z palmą do kościoła i Wielkanoc pod palmami

Zbliża się Wielkanoc. W niedzielę wierni udali się do kościoła poświęcić palmy, a po ceremonii – na Jarmark. W przyszłym tygodniu będą już święta i to od każdego zależy, w jaki sposób będzie je przeżywał.
Jestem niemal pewna, że wśród naszych czytelników są osoby, dla których Wielkanoc jest najważniejszym świętem w roku i niesamowitym przeżyciem religijnym. Są i tacy, którzy traktują święta jako kilka dni wolnych od pracy i wykorzystują ten czas, np. na dłuższy wyjazd z rodziną i przyjaciółmi.
Niezależnie od tego, jak ważne jest dla Ciebie przestrzeganie tradycji, pomyślałam, że warto ją znać. Ot, chociażby po to, by wiedzieć, dlaczego podejmowane są takie a nie inne działania. Świadomość procesów kulturowych pozwala na rozumienie otaczających nas zjawisk, nie tylko tych związanych z Wielkanocą.
Wracając jednak do tradycji świątecznych.
Niedziela palmowa
Po co święci się palmy? W ten sposób czci się przyjazd Jezusa do Jerozolimy. W naszym klimacie palmy nie występują, więc najczęściej do kościoła zabiera się gałązki wierzbowe z baziami – niekiedy ustrojone wstążkami i kwiatami.
W niektórych regionach popularne są własnoręcznie przygotowane palmy z kwiatów z bibuły, także sztucznych. Szczególnie zachwycają te kurpiowskie.
Pisanki
Jajko jest symbolem nowego życia w wielu kulturach. Według legendy święta Magdalena, w drodze do grobu Jezusa, kupiła jajka dla apostołów. Gdy spotkała Zmartwychwstałego, okazało się, iż z radości zmieniły one kolor.
Zwyczaj malowania jajek jest dużo starszy niż tradycja wielkanocna – malowano je nawet w Egipcie czy w Chinach, ale i u nas przyjął się doskonale. Malowanie pisanek stanowi okazję do świetnej zabawy, np. z dziećmi, które chętnie podejmują się takich kreatywnych zajęć.
Pisanki można zabarwić w wodzie z buraczkami – wtedy wyjdą czerwone lub z cebulą – wtedy (w zależności od czasu gotowania) zrobią się żółte lub brązowe 🙂
Baranek
Też robicie baranki z masła lub z ciasta? A wiecie skąd wzięła się ta tradycja? Oczywiście, podczas święta Paschy, które było jednym z ważniejszych świąt judaistycznych, składano ofiarę z baranka, co upamiętniało wyjście z niewoli egipskiej.
Ten wielkanocny też oznacza wyjście z niewoli, ale grzechu i symbolizuje Zmartwychwstałego Jezusa. Dlatego przedstawiany jest z czerwoną chorągwią, oznaczającą zwycięstwo nad śmiercią i Szatanem.
Wielkanoc w nieco innej wersji
Miłośnicy tradycyjnych świąt będą celebrować ten czas. Są jednak tacy, którzy zamiast przedświątecznej krzątaniny, zostawiają wszystko i wyjeżdżają. Niekoniecznie w Bieszczady, choć zarówno góry, jak i może są często wybierane przez Polaków, decydujących się na wyjazd.
Wielkanoc pod palmami, gdzieś w ciepłych krajach, też może być jakimś pomysłem.
Sposób święcenia świąt niech będzie indywidualny dla każdego. Niezależnie od tego, czy wybierasz opcję tradycyjną, czy nowoczesną – zrób to zgodnie z własnymi przekonaniami, nie „na złość sąsiadowi”, czy „bo rodzice tak chcą”. 🙂 (kz)
[WIDEO]55[/WIDEO]