Szał zakupowy – Policja ostrzega

 Szał zakupowy – Policja ostrzega

Święta to nie tylko odpoczynek i spotkania w gronie najbliższych. To też zakupy. W tym czasie jest wyjątkowy tłok, co sprzyja kradzieżom kieszonkowym. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, by nie paść ofiarą kieszonkowców i oszustów internetowych. Jak, co roku przed świętami, Policja podaje kilka wskazówek, jak uniknąć kłopotów i niepotrzebnych kosztów w tym okresie. 

Znaczna część z nas wybiera się do sklepów stacjonarnych. W sklepach, supermarketach i na targowiskach w tym czasie jest tłum ludzi. Każdy szuka prezentu, robi niezbędne żywieniowe zapasy, a to może sprzyjać pojawieniu się tych, którzy chcą się wzbogacić. Mowa oczywiście o kieszonkowcach, którzy wykorzystują nieuwagę kupujących.

Biuro Prewencji KGP radzi: „Podczas płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Wzmożoną ostrożność zachowajmy również w środkach komunikacji publicznej.” W tym kontekście warto pamiętać,  że torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, a portfel schowany. Zwracajmy uwagę, czy wokół nas nie tworzy się tzw. „sztuczny tłok”, który często jest wykorzystywany przez złodziei kieszonkowych.”

Jeżeli decydujemy się na zakupy przez internet, pozornie jesteśmy bardziej bezpieczni.  Unikajmy jednak korzystania z komputera w kafejce internetowej, ponieważ istnieje możliwość, że ktoś wykradnie nasze dane.  Najbezpieczniejsze będzie użycie komputera domowego, z zainstalowanym programem antywirusowym. „W ten sposób zmniejszymy ryzyko dostania się naszych danych (w tym np. haseł logowania) w niepowołane ręce. Wchodząc na strony internetowe sklepów, odręcznie wpisujmy adres do przeglądarki, nie korzystajmy z linków przesyłanych w mailowych ofertach handlowych, które mogą być wysyłane przez oszustów lub hakerów podszywających się pod legalnie działające sklepy. Otwierając takie strony lub załączniki możemy nieświadomie zainstalować w swoim komputerze złośliwe oprogramowanie”.

Zanim dokonamy zakupu w sklepie internetowym, sprawdźmy opinie, jakie przedstawiają o nim inni klienci. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, który ułatwi obiorcom kontakt. Zwróćmy także uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, pod który będziemy mogli zadzwonić w razie ewentualnych problemów.

Warto zachować też zasadę „ograniczonego zaufania”, która przydaje się nie tylko na drodze podczas prowadzenia pojazdu, ale również podczas robienia zakupów internetowych. Sprzedawcy, którzy proponują wyjątkowo niskie ceny, mogą oferować nam towar wadliwy, kradziony lub taki, który nigdy nie otrzymamy. W przypadku sprzętu komputerowego, warto zwrócić uwagę, czy oprogramowanie jest legalne. Nie decydujmy się nigdy na zakup telefonu bez ładowarki i „dokumentacji”, istnieje ryzyko, że taki sprzęt pochodzi z kradzieży.

„Zachowajmy całą korespondencję związaną z transakcją zakupu. Może być potrzebna w postępowaniu reklamacyjnym lub w przypadku, gdy sprzedający dopuści się oszustwa. W takim wypadku należy powiadomić Policję. W innych sytuacjach spornych możemy skorzystać z pomocy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.”

Ostrożność, zdrowy rozsądek oraz zasada ograniczonego zaufania  – to najważniejsze rady dla wszystkich robiących zakupy. Nie kierujmy się emocjami, wręcz przeciwnie – zakupy powinny być dobrze przemyślane. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się z pięknych prezentów; bez nerwów, że coś poszło nie tak.

Źródło: Biuro Prewencji KGP,

leszno.policja.gov.pl

Zobacz także