Zamknij

Co jest najważniejsze w procesie przygotowania dachu do krycia blachodachówką?

11:43, 22.10.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 11:44, 22.10.2024

Znacznie częściej słyszymy oraz czytamy o procesie montażu blachodachówek niż o aktywnościach związanych z przygotowaniami do tego zabiegu. Pora na mały zwrot akcji i artykuł, w którym przedstawimy kluczowe aspekty przygotowań do krycia.

Całość otwiera operacja tworzenia łat oraz kontrłat, których zadaniem jest utworzenie drewnianego rusztu, gdzie ułożone zostaną zamówione przez nas materiały. Łaty są miejscem mocowania blachodachówek, a kontrłaty to część rusztu, na której montowana jest folia wstępnego krycia. Jakie parametry łat oraz kontrłat będą najodpowiedniejsze? Dla łat kluczowa jest szerokość, której minimalna wartość musi wynosić 50 mm. Dominantą w przypadku kontrłat jest wysokość, która musi zaczynać się od 40 mm. Opisywane elementy odgrywają kluczową rolę we właściwym funkcjonowaniu dachu, ale nie tylko. Łaty to również część wizualnej tożsamości budynku, dlatego dobierzmy je tak, by korzystnie oddziaływały one na finalny efekt.

Gdy już udało nam się utworzyć porządny ruszt, możemy przejść do myślenia o wentylacji. Jest ona bardzo ważnym procesem, bez którego ciężko mówić o domostwie spełniającym swoje funkcje. Fundamentem dla opisywanego zjawiska jest membrana wstępnego krycia. Jej doskonałe pod kątem paroprzepuszczalności parametry sprawiają, że dach unika problemów w postaci grzybów czy pleśni. Wysoki czynnik paroprzepuszczalności sprawia, że dopuszczalne jest stykanie warstwy ocieplenia z kryciem wstępnym. W takiej konfiguracji nie jest konieczne użycie uszczelek oraz utworzenie powietrznej pustki. Firma Blachy Pruszyński posiada w swojej ofercie membrany dachowe dopasowane do stalowych pokryć dachowych.

Membrana pasuje zarówno do konstrukcji nieodeskowanych, jak i odeskowanych. Oprócz membrany, ciekawym rozwiązaniem może być również papa, która stanowi jeden z klasycznych materiałów w historii sztuki dekarskiej. Posiada ona masę zalet i niestety jedną wadę w postaci konieczności pozostawienia dodatkowej dolnej szczeliny (rezultat dyfuzyjnego zamknięcia). Na opisywaną szczelinę składa się przestrzeń wahająca się od 5 do 10 cm. Gdy decydujemy się na papę, musimy również pamiętać o tym, by linia kalenicy pozostała otwarta.

Intrygującym pomysłem okazuje się zastosowanie kratek wentylacyjnych na szczycie budynku. W tym przypadku dolna szczelina redukuje swój rozmiar z 5-10 do 2-4 cm. W każdej konfiguracji dachowej istotną rolę odgrywa również okap, dlatego pamiętajmy o tym, by starannie go zamontować.

Zaangażowane podejście do tworzenia dachu oraz towarzyszące nam od samego początku skupienie gwarantują nam satysfakcję z finalnego efektu oraz długie lata bezawaryjnego użytkowania dachu.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%