Zamknij

Laser CO2 – działanie, wskazania i efekty zabiegów

12:51, 22.10.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:51, 22.10.2024

Laseroterapia to niezwykle skuteczna i wszechstronna metoda wykorzystywana w medycynie estetycznej. Na czym polega działanie lasera CO2 i kiedy szczególnie jest polecany?

Co to jest laser CO2?

Laser CO2 to laser molekularny na dwutlenku węgla, który jest zaliczany do laserów gazowych. Substancją czynną lasera CO2 jest mieszanka dwutlenku węgla, azotu i helu, która umożliwia skuteczną emisję promieniowania. Wiązka światła emitowana przez laser ma charakter wiązki skupionej o długości około 10600 nm. Światło to ulega selektywnej absorbcji przez wodę, która znajduje się w tkankach i nie jest wchłaniane przez inne chromofory.

Działanie lasera CO2

Działanie lasera CO2 sprowadza się do podgrzania górnej warstwy skóry w sposób całkowicie kontrolowany, a dochodzi do tego za sprawą odparowania wody zawartej w tkankach, czyli tzw. ablacji. Proces ten stymuluje włókna kolagenowe do regeneracji, dzięki czemu skóra staje się wyraźnie gładsza i bardziej napięta.

Istotne jest, że wiązka lasera nie wywołuje uszkodzenia całej skóry, ale jedynie mikrouszkodzenia. Dookoła nich tkanki nie są zaś naruszane – to właśnie zasługa selektywności działania lasera CO2.

Wskazania i efekty zastosowania lasera CO2

Laser CO2 zaliczany jest do laserów o wszechstronnym zastosowaniu. Stosuje się go w celu likwidacji zmarszczek https://neonia.com.pl/usuwanie-zmarszczek/, bruzd, blizn, a także rozstępów oraz przebarwień. Laser CO2 doskonale zamyka też popękane naczynka. Warto sięgnąć po niego również zapobiegawczo w celu przeciwdziałania wiotczeniu skóry, pozwala on bowiem podtrzymać syntezę kolagenu, który bezpośrednio wpływa na jej kondycję.

Do najczęściej wymienianych wskazań do wykonania zabiegu laserem CO2 zalicza się:

  • zmarszczki, bruzdy,
  • profilaktykę starzenia się skóry,
  • utratę jędrności i elastyczności skóry,
  • plamy i przebarwienia,
  • blizny i rozstępy,
  • brodawki,
  • włókniaki.

Efektów zastosowania lasera CO2 można się spodziewać już po pierwszym zabiegu, choć warto podkreślić, że spektakularne rezultaty wymagają przeprowadzenia serii. Warto ponadto być cierpliwym, bo procesy naprawcze uruchamiane przez mikrouszkodzenia powodowane w trakcie zabiegu, trwają na ogół kilka tygodni.

Przygotowanie do zabiegu laserem CO2

Zabieg wykorzystujący działanie lasera CO2 nie może zostać przeprowadzony u niektórych pacjentów. Podobnie, jak w przypadku wszystkich procedur medycznych, istnieją bowiem okoliczności, które stanowią przeciwwskazanie do jego wykonania. Zalicza się do nich m.in. ciążę i karmienie piersią, świeżą opaleniznę, infekcje i zmiany skórne, nowotwory, cukrzycę, skłonność do powstawania bliznowców.

Mając na uwadze te okoliczności, szczególnego znaczenia nabiera wywiad lekarski, który powinien poprzedzić laseroterapię laserem CO2. Przygotowując się do zabiegu należy ponadto powstrzymać się od wykonywania peelingów, stosowania niektórych kosmetyków np. zawierających witaminę A, a także przyjmowania leków i ziół fotouczulających. Konieczne jest także zrezygnowanie z opalania, w tym wizyt w solarium oraz nakładania samoopalaczy.

Przebieg zabiegu z wykorzystaniem lasera CO2

Zabieg z wykorzystaniem lasera CO2 jest zabiegiem bezpiecznym i małobolesnym, jednak mając na uwadze fakt, że działanie wiązki światła może wywoływać dyskomfort u pacjenta, poprzedzony jest nałożeniem kremu znieczulającego. Po upływie wskazanego czasu, kiedy znieczulenie zacznie działać, specjalista rozpoczyna trwające około 45 minut przykładanie głowicy do skóry pacjenta w wybranej części ciała.

Po wykonaniu zabiegu skóra może być nieco zaczerwieniona, o czym pacjent powinien zostać poinformowany przed rozpoczęciem działań. Niewielka opuchlizna, dyskomfort i zmiana koloru skóry powinny jednak ustąpić samoistnie po kilku godzinach. Powrót do pełnej formy może zająć zaś do siedmiu dni.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%