Brutto na netto – ile wynosi?

 Brutto na netto – ile wynosi?

Pensja brutto jest kwotą przed potrąceniami i składkami, natomiast netto to wartość, jaką pracownik uzyskuje na rękę za wykonaną pracę. W celu wyliczenia wynagrodzenia brutto i netto przydaje się kalkulator wynagrodzeń, który poznamy bliżej już za chwilę! Czym cechuje się to narzędzie? Co musimy wiedzieć o kalkulatorze wynagrodzeń 2024?

Kalkulator brutto netto

Kalkulator brutto na netto pozwala sprawnie wyliczyć koszty zatrudnienia pracownika. Z jego pomocą możemy określić to, jakie podatki i składki ZUS należy odprowadzić przy danym wynagrodzeniu brutto. To narzędzie uwzględnia zarówno zwykłe, jak i podwyższone koszty przychodu, zwolnienia z PIT, ulgę podatkową, wysokość wpłat na PPK i wiele innych ważnych elementów. Cenne informacje na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy

Jak działa kalkulator płac? Takie rozwiązanie pozwala określić wielkość obciążenia w związku z podatkiem dochodowym, jaki odprowadzany jest za zatrudnionego pracownika i wyliczyć składki ZUS, a następnie określić kwotę wynagrodzenia netto – na rękę. Poza tym, kalkulator płac 2024 szacuje koszty pracodawcy dotyczące zatrudnienia pracownika. 

Składniki wynagrodzenia

Jakie elementy znajdują się w kalkulatorze płac brutto netto? W tym wypadku mamy do czynienia z:

  • Wynagrodzeniem brutto – to płaca z podatkiem i składkami ZUS, która następnie zostanie pomniejszona o należne świadczenia publicznoprawne. 
  • Wynagrodzenie netto – obejmuje kwotę wypłacaną po potrąceniu zobowiązań podatkowych i składkowych. 
  • Koszty uzyskania przychodu – odnoszą się do kosztów, jakie zostały poniesione w związku z osiągnięciem przychodu. W kalkulatorze płac znajdziemy zwykłe koszty uzyskania przychodu miesięczne (250 zł) oraz podwyższone koszty (300 zł). Okazuje się, że pracownik ma możliwość zrezygnowania ze stosowania takich kosztów. 
  • Ulgą podatkową – taka kwota wolna od podatku przysługuje od zaliczek za podatek dochodowy (warunkiem jest złożenie deklaracji PIT-2 u pracodawcy).
  • Zwolnieniem z PIT – dotyczy pracowników, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci, nie ukończyli 26 roku życia, powrócili do Polski po co najmniej 3-letnim pobycie za granicą, są uprawnienia do emerytury, ale z niej nie korzystają, czy też korzystają ze zwolnienia z podatku od przychodów mniejszych niż 30 tysięcy zł w trakcie roku. 
  • Funduszem Pracy – składka na FP aktualnie wynosi 2,45% podstawy wymiaru. Jest ona ustalana na bazie kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne, przeliczając na okres miesiąca.

Poza tym w kalkulatorze płac znajduje się FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. To składka, która ma chronić pracowników przed nagłą utratą wynagrodzenia wtedy, gdy pracodawca stanie się niewypłacalny. 

Zobacz także