Zamknij

Na czym polega rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?

14:56, 19.07.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:58, 19.07.2024

Jeśli zamierzamy zakończyć współpracę z pracodawcą, musimy pamiętać o formalnym sposobie rozwiązania umowy o pracę. Nie możemy po prostu przestać pojawiać się w firmie bez poniesienia żadnych konsekwencji. W tym wypadku koniecznością jest rozwiązanie umowy o pracę. Zazwyczaj obie strony są gotowe do negocjacji, dlatego decydują się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Na czym to polega? Jakie są inne sposoby zakończenia stosunku pracy? O czym musimy wiedzieć?

Rozwiązanie stosunku pracy

Faktem jest, że rozwiązanie umowy za porozumieniem stron to nie jedyne dostępne rozwiązanie dla pracowników i pracodawców. Innymi sposobami zakończenia stosunku pracy są:

  • Rozwiązanie bez wypowiedzenia
  • Rozwiązanie za wypowiedzeniem, zachowując odpowiednie okresy wypowiedzenia
  • Rozwiązanie z dniem ukończenia pracy, na której wykonanie umowa była zawarta
  • Rozwiązanie z ukończeniem czasu, na który umowa była zawarta

Często stosowane jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - w takiej formie można rozwiązać praktycznie każdą umowę. Nie jest wymagane zachowanie pisemnej formy, jednak to może być niezbędne w celach dowodowych. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika

Warto wiedzieć, że rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem obu stron zrealizować można na kilka sposobów. Są one następujące: wystąpienie pracodawcy z ofertą rozwiązania umowy o pracę (pracownik przyjmuje tę propozycję), złożenie dokumentu rozwiązania umowy o pracę przez pracownika, porozumienie o zakończeniu stosunku pracy, czyli podpisanie dokumentu przez każdą ze stron. Istnieje możliwość zakończenia stosunku pracy na mocy porozumienia stron z datą późniejszą lub w momencie podpisania!

Wniosek pracownika o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

W sytuacji, gdy rozwiązanie umowy o pracy w takiej formie jest składane przez pracownika, musi ono zawierać konkretne elementy, takie jak:

  • Data i miejscowość
  • Dane pracownika
  • Dane pracodawcy
  • Prośba o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron wraz z terminem rozwiązania
  • Data i podpis

Potwierdzenie odbioru pisma w tej sytuacji nie oznacza, że zawarto rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pracodawca ma bowiem możliwość zaakceptowania lub odrzucenia naszej propozycji. 

Zawarcie porozumienia stron oznacza wyrażenie zgody każdej strony na zakończenie umowy. Jeśli jedna strona nie zgadza się na to, wtedy nie ma mowy o porozumieniu stron! Odrzucenie i porozumienie stron może zostać zawarte nawet w formie ustnej. Z kolei brak odpowiedzi na propozycję porozumienia oznacza brak zgody na taki stan rzeczy. Pamiętajmy jednak o zachowaniu pisemnej formy, gdyż może ona mieć znaczenie dowodowe. Gdy pracownik przedstawi swoją propozycję na piśmie, pracodawca wskazuje odpowiedź w formie "wyrażam zgodę" lub "nie wyrażam zgody" wraz z datą i podpisem. Jeśli nie dojdzie do akceptacji porozumienia stron, znaczenie ma to, że nie rozpoczyna się okres wypowiedzenia. Jednak gdy pracownik zawrze w piśmie informację, że w razie niewyrażenia zgody pismo staje się rozwiązaniem umowy o pracę, wtedy rozpoczyna się okres wypowiedzenia. Oczywiście zawsze musimy przestrzegać przepisów prawnych, które znajdują się w Kodeksie pracy. 

Rozwiązanie umowy o pracę może odbywać się z różnych przyczyn. Być może ukończył się okres umowy o pracę na czas określony lub chcemy zmienić pracę na inną. Pamiętajmy o tym, że należy poinformować pracodawcę na piśmie o swojej decyzji i poczekać na informację zwrotną. Nie możemy przestać przychodzić do pracy bez żadnych konsekwencji, gdyż nie jest to zgodne z przepisami. Bardzo często zastosowanie znajduje rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, które odbywa się w przyjazny i jasny sposób. Istnieją także inne propozycje, takie jak rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, z zachowaniem okresy wypowiedzenia, z dniem ukończenia pracy, na który została zawarta umowa lub z ukończeniem czasu, na jaki została zawarta. W razie porozumienia stron, każda strona musi wyrazić zgodę na rozwiązanie stosunku pracy. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%