Jak zwalczyć pasożyty jelitowe?

 Jak zwalczyć pasożyty jelitowe?

Pasożyty jelitowe mogą występować u osób w każdym wieku. Powstają z różnorodnych przyczyn i dają nieprzyjemne objawy, co wymaga szybkiego wdrożenia leczenia. Warto zatem jak najszybciej udać się do lekarza i przeprowadzić test na pasożyty, a następnie przeprowadzić skuteczne leczenie. Jak zwalczyć ten problem w swoim organizmie? Jakie dolegliwości wywołują pasożyty w jelitach? Co pomoże nam je wykryć?

Objawy pasożytów jelitach

Jakie objawy pasożytów w jelitach powinny nas zaniepokoić? Istotne jest to, że nawet zachowanie odpowiedniej higieny nie wyklucza możliwości zakażenia się. Wyróżnić można w tym wypadku neurologiczne, skórne i jelitowe objawy, które poznamy bliżej już teraz. Te pierwsze to zazwyczaj bezsenność, znużenie, bóle głowy i pobudzenie nerwowe. Dolegliwości skórne z kolei obejmować mogą głównie świąd, wysypkę i zaczerwienienie dookoła odbytu (gdy mamy do czynienia z owsikami). Niezwykle uciążliwe są też objawy jelitowe, takie jak bóle brzucha, biegunki, brak apetytu lub wilczy apetyt, wymioty i nudności. Gdy zauważymy u siebie lub u dziecka powyższe problemy, wykonajmy test na pasożyty w kale i umówmy się na wizytę do lekarza. 

Test na pasożyty w kale

W wielu przypadkach pomocny jest test na pasożyty jelitowe, który wykonamy w zaciszu domowym. Co zrobić, gdy wynik badania będzie pozytywny? To oznacza jak najszybsze rozpoczęcie leczenia farmakologicznego, zastosowanie zdrowej diety i zażywanie preparatów bogatych w błonnik. Zazwyczaj proces leczenia trwa dwa tygodnie, a po tym czasie należy ponownie wykonać badanie. Do dyspozycji mamy też skorzystanie z konsultacji online z lekarzem specjalistą alergologii, który pomoże nam sprawnie zwalczyć pasożyty w jelitach. Nie zwlekajmy zbyt długo, gdyż ten problem może wywoływać wiele niepożądanych objawów, odbierać radość życia i utrudniać normalne funkcjonowanie. Szybkie podjęcie leczenia jest zatem jednoznaczne z odzyskaniem zdrowia. 

Leczenie pasożytów w jelitach

Odpowiednie leczenie pasożytów ma kolosalne znaczenie dla odzyskania pełni sił. Poza farmakologią, często stosuje się naturalne rozwiązania, dostępne do wykorzystania w domu. Pamiętajmy jednak o tym, że ich skuteczność nie jest potwierdzona, dlatego powinny służyć jedynie jako uzupełnienie w leczeniu farmakologicznym. W domowym leczeniu pasożytów postawić można na:

  • Olejek z oregano – wykazuje silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. 
  • Czosnek – ma właściwości przeciwpasożytnicze i antybakteryjne. 
  • Pestki dyni – zawartość cucurbitacyny może paraliżować pasożyty. 
  • Papaja – tutaj znajdują się nasiona, które mogą pomagać w eliminacji pasożytów z organizmu. 

Oczywiście przedtem należy skonsultować zastosowanie metod naturalnych z lekarzem, tak aby unikać ewentualnych interakcji z innymi lekarstwami. 

Gdy w naszym organizmie powstaną pasożyty, ich objawy bywają mylące. Faktem jest, że mogą one występować także przy innych chorobach, dlatego ich wykrycie nie jest proste. Zawsze powinniśmy obserwować swój organizm i gdy tylko zauważymy powtarzające się dolegliwości jelitowe, nie możemy ich bagatelizować. Wykonajmy zatem jednorazowy test parazytologiczny z kału, dzięki któremu szybko określimy, jakie pasożyty jelitowe nas zaatakowały i wdrożymy odpowiednie leczenie z pomocą specjalisty. 

Podsumowując, warto zauważyć, że pasożyty jelitowe mogą zaatakować każdego z nas, nawet wtedy gdy dbamy o higienę i swoje zdrowie. Obserwujmy występujące objawy i w razie wątpliwości umówmy się na wizytę do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. 

Zobacz także