Zamknij

Co trzeba wiedzieć o umowie darowizny samochodu?

13:12, 18.09.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:16, 18.09.2024

Umowa darowizny samochodu jest pewnym rodzajem umowy, która pozwala na bezpłatne przekazanie świadczenia na rzecz osoby obdarowanej przez darczyńcę. Przepisy nie wskazują na żadne ograniczenia co do tego, kto może zostać obdarowanym, ani też jaki ma być przedmiot darowizny. To oznacza, że można przekazać darowiznę przykładowo w formie pieniędzy lub samochodu. Najważniejsze zasady związane z tym tematem znajdują się w Kodeksie cywilnym. 

Umowa darowizny samochodu

Jak sporządzana jest umowa darowizny samochodu? Koniecznością jest sporządzanie pisemnego dokumentu. Jest on ważny od momentu przekazania przedmiotu darowizny (auta) i przeniesienia prawa własności osobie obdarowanej. Po spełnieniu tych obowiązków, nie trzeba spisywać umowy darowizny w formie aktu notarialnego! Niezwykle ważne jest jednak określenie wartości pojazdu. W ustawie od spadków i darowizn widzimy aspekty dotyczące opodatkowania nabywcy w związku z otrzymaną darowizną. Natomiast do określenia podstawy świadczenia, potrzebna jest informacja o jej wartości. To istotne kwestie zwłaszcza dla obdarowanego, gdyż to on musi obliczyć wysokość spłaty, złożyć zeznanie w urzędzie skarbowym i uiścić podatek (gdy jest konieczny). Gdy darowizna od tej samej osoby występuje więcej niż raz, wtedy trzeba doliczyć wartość rzeczy i praw majątkowych otrzymanych w ciągu poprzednich 5 lat. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.

Jeśli chodzi o umowę darowizny pojazdu, trzeba wiedzieć, że istnieją podmioty zwolnione z obowiązku podatkowego. Chodzi tutaj głównie o małżonka, dzieci i wnuków, rodziców, dziadków, rodzeństwo, pasierbów i ojczyma lub macochę. Jest to grupa podatkowa 0, która powinna zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego fakt nabycia własności w ciągu 6 miesięcy, aby skorzystać ze zwolnienia. W sytuacji, gdy wartość auta nie jest wyższa niż kwota wolna od podatku (czyli 36 120 złotych), wtedy nie trzeba zgłaszać darowizny. Co istotne, darowiznę zgłaszamy na wniosku o nazwie SD-Z2. 

Co zawrzeć w umowie darowizny samochodu?

Umowa darowizny pojazdu powinna zostać sporządzona w odpowiedni sposób. Jakie elementy należy tutaj wskazać? W takiej umowie wskazujemy na:

  1. Datę i miejsce zawarcia umowy
  2. Oznaczenie stron umowy
  3. Oznaczenie przedmiotu umowy, czyli marka auta, rok produkcji, pojemność i numer silnika, numer rejestracyjny, numer nadwozia
  4. Określenie wartości darowizny
  5. Oświadczenie darczyńcy o posiadaniu prawa własności auta i braku zobowiązań wobec innych osób
  6. Oświadczenie o przekazaniu pojazdu i jego przyjęciu przez osobę obdarowaną
  7. Określenie terminu przekazania darowizny
  8. Oświadczenie darczyńcy o stopniu pokrewieństwa i liczbie przekazanych darowizn
  9. Określenie ilości sporządzonych dokumentów
  10. Określenie strony zobowiązanej do uiszczenia kosztów umowy
  11. Regulację umowy poprzez przepisy Kodeksu cywilnego
  12. Podpis każdej strony umowy

Pamiętajmy o tym, że umowa darowizny samochodu w rodzinie musi zostać sporządzona w dwóch egzemplarzach - po jednym dla każdej strony. Ominięcie jakiegokolwiek punktu podczas tworzenia umowy darowizny może skutkować późniejszymi problemami, na przykład przy zgłoszeniu się do urzędu skarbowego! To oznacza, że przed podpisaniem musimy dokładnie sprawdzić treść umowy i to, czy sporządziliśmy ją w odpowiedni sposób. Dzięki temu będziemy mogli spać spokojnie i uzyskamy pewność postępowania zgodnie z przepisami prawnymi. 

Darowizna jest pewnym sposobem na przekazanie majątku lub jego części innym osobom. Może być korzystna zarówno w punktu widzenia osoby obdarowanej, jak i darczyńcy. Bardzo często w codziennym życiu mamy do czynienia z darowizną auta, które przykładowo rodzice przekazują dzieciom. W wielu przypadkach takie rozwiązanie jest zwolnione z zapłaty podatku, jednak warto to ustalić z kimś, kto zna się na przepisach i wskaże nam możliwość zwolnienia z podatku. Bardzo ważne jest to, aby sporządzić umowę darowizny w dokładny i precyzyjny sposób, mając na uwadze wszystkie powyższe kwestie i obowiązujące przepisy prawne. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%